blog ze zákulisí

o tom, co vám samotné fotky neřeknou... příběhy budov, fototipy k návštěvě, triky k focení a nebo třeba postřehy z cest


odběr novinek

Nechcete si nechat ujít nejnovější články? Přihlaste se k odběru novinek! Nebojte, spamovat vás budu maximálně jednou měsíčně a odběr můžete kdykoliv zrušit :)


Pamatujete ještě manuální objektivy, první digitály a focení na filmy? Já osobně se řadím až do té poslední skupiny - ale s tím, že filmy jsem s rodiči nosila už do fotolabu a ne do temné komory :) I přes pohodlí (polo)automatických režimů se teď vracím o pár krůčků zpátky - ke starým manuálním sklům.

Dneska to nevezmeme do rozsáhlého komplexu, zámku, nebo paláce, ale do menší útulné vily. Zvenku takový ten baráček, co s klidem přejdete, netušíc, co je uvnitř. Naštěstí to, že můžete vejít, zjistíte hned u vrátek na ceduli. Vilu totiž před 20 lety zpřístupnili veřejnosti. A proč že byste neměli tenhle Strašnický dům minout?

Když se podíváte ke mně do fotogalerie, nebo na instagram, zjistíte poměrně snadno proč tenhle článek :D ti, kdo mě znají - nebo hůř, chodí se mnou fotit - už tuší, že jsem schopná objevit schodiště i na totálně rovné ploše.. A pokud byste téhle mánii propadli čistě omylem taky, rozhodla jsem se sem dát pár tipů na...

V okolí Trojského mostu, a ještě předtím "rámusáku", se vyskytuju poměrně často. Ale v 99 % bez foťáku. Pět let po jeho otevření se mi konečně povedlo skloubit tyhle dvě věci dohromady. A rozhodně ne naposledy :) doufám, že postupně se galerie z tohohle místa bude rozrůstat.

Vodní plochy u nás v republice tvoří více než 2 % rozlohy. Možná se vám to procentuálně nezdá moc, ale stačí si vzpomenout, že jsme národem rybníkářů a úhel pohledu se hned změní. V tomhle článku vás zavedu na jeden bod na uměle vytvořené vltavské vodní nádrži zadržující největší objem vody v ČR.

V zahraničních magazínech bývá pravidelně označována za jednu z nejkrásnějších knihoven na světě. Patří zároveň mezi nejcennější a nejlépe zachované. V jejích sbírkách najdete na 200 000 knih, především teologického, filosofického ale třeba i cestopisného zaměření. Vítejte v knihovně kláštera premonstrátů na Strahově.

Hodně místních má k Hradu averzi - protože turisti, fronty, předražené věci a leckdy prezident... V nejvyšší sezoně (včetně adventu), bych tuhle návštěvu oželela nejspíš taky. Ale výjimka potvrzuje pravidlo.

Přemýšleli jste někdy, co je to za vodu, kterou v Praze a Středočeském kraji pijete, a jak se vyrábí? Většina z nás ji zná pod názvem Želivka. Nádrž, ze které tahle voda pochází, se ale jmenuje Švihov.

Známou fotku pražských mostů přes Vltavu můžete vcelku bez problémů pořídit od Hanavského pavilonu na Letné - pokud se teda probijete přes ostatní fotografy a turisty :) Ovšem ještě lepší výhled, a to i na Pražský hrad, poskytuje vedlejší budova a přilehlý park. Tam se ovšem tak snadno nedostanete. Jedná se totiž o Kramářovu vilu, sídlo premiéra.