Vodní nádrž Šance

18.06.2020

Krátký třídenní výlet do Beskyd, koronavirus - takže všude liduprázdno - a propršené dny. Ale i v takovém počasí a stavu můžou vzniknout skvělé snímky. Dejme tedy Šanci šanci :)

Vodní nádrž se slibným názvem "Šance" (podle stejnojmenného nedalekého vrchu) najdete v Moravskoslezském kraji na řece Ostravici a pochází ze 60. let minulého století. Tehdy se jednalo o stavbu s největší sypanou hrází v Československu. Mezi lety 2015 a 2018 proběhla rekonstrukce celé nádrže v hodnotě půl miliardy korun. Stejně tak jako v případě Orlíku (o kterém najdete víc v jednom z mých předchozích článků) i tady musela vodnímu dílu ustoupit vesnice se 700 obyvateli a dokonce i železnice. Na dokument o stavbě Šance se můžete mimochodem podívat na videu tady. A stejně jako v případě Želivky (vodního díla Švihov) slouží i tahle nádrž jako zásobárna pitné vody a podléhá tudíž hygienické ochraně.

Přímo k přehradě tak není snadné se dostat, ale můžete se podívat na její hráz, odkud je i úvodní snímek. Ta je 65 metrů vysoká a 342 metrů dlouhá. Celá nádrž s největší hloubkou cca 60 metrů pak pojme až 57 milionů metrů krychlových vody. Lze ji také objet na kole (nebo obejít pěšky, jak je komu libo :)), trasa měří zhruba 30 kilometrů. Podívat se můžete ovšem i "dovnitř". Povodí Odry, které vodní dílo spravuje, pořádá po domluvě i exkurze a také jednou ročně den otevřených dveří.

Tip na focení: Pokud se vám "zadaří" pošmourné počasí na jakékoliv přehradě, doporučuju přibalit ND (neutrálně šedé) filtry.

Konkrétně v případě téhle fotky jsem použila filtr ND 1000x od firmy Haida. Expoziční čas se mi díky němu protáhl na 31 sekund a krásně rozmazal vodní hladinu. Potřebovat budete určitě stativ - nebo využijte hráz přehrady tak jako já :D hodit se bude dálková spoušť a nezapomeňte si i zjistit, zda váš objektiv/foťák vydrží i nějaké to horší počasí - tedy jestli má utěsnění proti prachu a vodě. Vhod přijde i mobilní appka na výpočet času expozice při použití takto tmavého ND filtru - osobně používám ND Expert. Vyhnete se tak několika testovacím snímkům navíc.