Nahlédněte pod hladinu největšího meduzária v Evropě

20.12.2019

Možná byste ho nečekali v Praze, ale opak je pravdou. Pojďte se mnou nahlédnout pod hladinu a zabydlet se ve světě více než deseti tisíc medúz od těch relativně neškodných až po ty pro člověka smrtelně nebezpečné.

Nový Svět medúz najdete na střeše obchodního centra Arkády Pankrác, kde pro tento projekt vznikala po dobu tří let speciální dvoupatrová přístavba o ploše 700 m2. Meduzárium otevřelo teprve 15. listopadu a pro návštěvníky je tu k vidění celkem 38 nasvícených akvárií pro různě velké medúzy. Jak si určitě na místě všimnete, všechna akvária jsou kruhovitá, což zajišťuje cirkulaci vody a medúzy, které paradoxně neumí moc plavat, se tak můžou pohybovat bez rizika uvíznutí v rozích. To největší z nich, navržené českým odborníkem na stavbu akvárií pro medúzy Vilémem Vedralem, se aktuálně uchází o zápis do Guinnesovy knihy rekordů. Celkem akvária v meduzáriu obsahují 12 500 litrů vody, aktuálně převážně mořské. Ale to není jediné nej - jak už říká nadpis, je to největší meduzárium v Evropě (sesadilo tak z přední příčky L'Aquarium de Paris) a třetí největší na světě (po severní Americe a Japonsku).

Vnitřek meduzária působí neuvěřitelně uklidňujícím dojmem. Pozorovat vznášející se tvory různých fosforeskujících zbarvení je neuvěřitelná podívaná. Zvlášť, když si člověk uvědomí, že některé z nich můžou svým jedem zabít i několik lidí naráz. Nejjedovantějším obyvatelem Světa medúz je Čtyřhranka Fleckerova, 25 centimetrů velká medúza s třímetrovými chapadly a domovem v australských vodách, jejíž jed stačí na zabití zhruba 60 lidí. Zvláštní dojem z meduzária umocňují ještě 3D projekce a audiovizuální efekty.

Medúzy, jedni z nejstarších živočichů na Zemi, se průměrně dožívají 20 let, ale i v pražském meduzáriu najdeme jednu, která je dá se říct nesmrtelná. Vysloužila si přezdívku medúza Benjamina Buttona. Dokáže totiž obrátit svůj životní cyklus a z dospělého jedince se vrátit na začátek svého vývojového stádia. Pokud si medúzy představujete jen jako miniaturní či středně velké tvory, asi vás překvapí talířovka obrovská, která zvládne dorůst i do dvou metrů šířky klobouku a chapadel s délkou 37 metrů.