Kam za točitými schodišti

23.02.2020

Když se podíváte ke mně do fotogalerie, nebo na instagram, zjistíte poměrně snadno proč tenhle článek :D ti, kdo mě znají - nebo hůř, chodí se mnou fotit - už tuší, že jsem schopná objevit schodiště i na totálně rovné ploše.. A pokud byste téhle mánii propadli čistě omylem taky, rozhodla jsem se sem dát pár tipů na opravdu zajímavé kousky. Nejsou tu rozhodně všechny, které jsem kdy objevila, to by byl hodně dlouhý článek :) ale časem třeba rozšířím o pokračování. Tak jdeme na to, spirály čekají!

Jedno z nejhezčích schodišť, co vlastně není až tak schodiště, jako spíš jednotlivé ochozy, je na Ministerstvu průmyslu a obchodu v Praze. Není tedy běžně přístupné. Čas od času ale můžete narazit na dny otevřených dveří. Konkrétně tuhle fotku byste našli i u mně v bytě na plátně :) dalším sídlem Ministerstva průmyslu a obchodu v Praze je Petschkův palác. Původně bankovní palác má opět krásné schodiště. Řekli byste, že na MPO mají opravdu štěstí, ať už pracují v kterémkoliv z paláců.

Na točité je trošku moc ostré, ale stejně je úžasné. Možná  podle interiéru netušíte, ale tohle schodiště vede k proskleným hodinám na kostele Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech. Opět z důvodu statiky nepřístupné... vyfotit se ovšem dá při výjimečných příležitostech a prohlídkách.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně Praha
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně Praha

Tohle schodiště je tak notoricky známé, až je mi hanba ho sem dávat.. :D ale, přiznejme si to, chybět by tady určitě nemělo. Už jenom proto, že je volně přístupné. Až budete v centru Prahy, nezapomeňte skočit do kubistického domu U Černé Matky Boží.

Ještě jedno zahraniční vám sem dám, a to už je trošku dál. Barcelona. A slavná Sagrada Familia Antoni Gaudího. Vzhledem k tomu, že tady není uprostřed žádné zábradlí, focení shora bylo vážně dost zajímavé. Zvlášť pro někoho jako já, kdo tyhle "nezajištěné výšky" přímo zbožňuje :D takže varuju předem.

Tyhle dvě fotky, jak možná usoudíte z tvaru, jsou jedno a to samé schodiště, jen ta barevnost z pohledu shora a zdola se liší. Budova je opět hůře veřejně přístupná, takže se vyplatí hlídat speciální akce jako například OpenHouse Praha a vydat se do paláce Dunaj.

Lichtenštejnský palác a jedno ze dvou naprosto stejných symetrických schodišť. Nádhera pohledět. Opět ovšem na místě, kam se jen tak nedostanete - palác totiž dnes slouží vládě. Při významných státních svátcích tu ale bývá otevřeno. Stojí to za to, co myslíte?

Další šnek je v Umělecko-průmyslovém muzeu v Praze. Uvidíte ho při komentovaných prohlídkách (když trošku poprosíte paní průvodkyni :)). Při běžné návštěvě se k němu zatím nedostanete. Ale prý se jeho zpřístupnění chystá. Tak si držme pěsti, rozhodně by stálo za to se podívat i nahoru.

Tohle krátké schodiště najdete v pražské Loretě. Je tedy poměrně snadno přístupné - stačí zaplatit vstup, fotolicenci a v rozsáhlém areálu kláštera trošku hledat :)

A jdeme za hranice - i když ne zase tak daleko. Vydáme se k jižním sousedům do Rakouska, konkrétně do kláštera v Melku. Právě tam najdete tohle nádherně malbami zdobé točité schodiště.

Jestli se vám ještě netočí hlava, nakoukněte do dalších článků tady na blogu. Drobných spirál tam najdete ještě více! A jestli jste sami narazili na nějaké zajímavé schodiště, tak neváhejte nechat komentář pro další inspiraci :) tu mimochodem najdete určitě i na instagramovém účtu World Needs More Spiral Staircases a pod stejným hashtagem.