Focení v Zoo Plzeň

05.07.2020

Před měsícem jsem na blog dávala příspěvek z výletu do Beskyd, teď tu mám další prodloužený víkend, ale tentokrát v Plzni. V podstatě chvilku po odvolání karantény, takže všude úměrně víc lidí (i cizinců), naprosto opačné počasí (vedro k padnutí), ale jinak opět super místo k návštěvě :)

A kam že to bude? Do zoo! 

Netuším, zda jste fanoušky nebo odpůrci zoologických zahrad, nicméně čistě z fotografického hlediska jsou zoo skvělé místo. Když budete mít štěstí, vyfotíte úžasné snímky, a to bez toho, aniž byste za daným druhem zvířete museli cestovat třeba přes půl světa.

Přiznám se, že do zoo vyrážím fotit poměrně i často a ráda. Leckdy to chce trpělivost, ale výsledky stojí za to a budou vám odměnou. Je pravda, že tentokrát bylo vzhledem k počasí v zoo vidět asi víc lidí, než zvířat, ale i tak se vcelku zadařilo :)

Co za sebe můžu určitě doporučit - nezapomeňte si doma co nejdelší ohnisko, které máte k dispozici - ideálně teleobjektiv. Přeci jen zvířata nebudete mít vždycky na "dosah ruky". Já jsem tak aspoň pořádně otestovala svůj Tamron 70-210 mm. Mému věrnému seťáku Nikkor 55-200 mm se totiž začátkem roku odporoučela stabilizace do věčných lovišt. Ale jinak to byl naprosto skvělý objektiv a pořád ho mám pro případy, kdy se obejdu i bez motoru stabilizace. O tom, že byste měli přibalit i nějaké to pevné sklo (za mě ideál padesátka) mluvit nebudu - to se hodí totiž vždycky a všude a z fotobatohu by tak mělo mizet málokdy :)

Další, co se vám může hodit je určitě sluneční clona a polarizační filtr, pokud budete potřebovat odfiltrovat odlesky ze skel či vody. Tady musíte počítat s trošku delším časem, což se u zvířat moc nehodí, takže pozor především v interiérech, kde budete asi muset vyšroubovat hodnoty ISO.

Něco málo o Zoologické a botanické zahradě města Plzně

Možná budete překvapeni, ale tahle zoo je druhá největší v ČR a chová dokonce největší počet druhů zvířat v Čechách, takže podnětů k focení až až, konkrétně víc než 1 100! :) Její součástí je i druhý největší medvědinec v Evropě. Zoo tady byla založená už v roce 1926 a v roce 1981 se sloučila se sousedící botanickou zahradou. V posledních letech areál přebudovávají tak, aby zde vznikl spíš park, kde bude existovat minimum mříží. Obliba zdejší zoo je vidět i na návštěvnosti. Ta se rok od roku zvedá a blíží se půl milionu osob ročně.

Jak si zpestřit focení v zoo

Jestli se vám nechce "trápit se" focením v zoo o samotě, a nejste si úplně jistí, co a jak, tak vězte, že existují i speciální foto workshopy. Koukněte proto na své oblíbené fotografy nebo prodejce techniky, zda nepořádají v nejbližší době nějakou foto expedici, ke které byste se mohli přidat.

Googlete - ano, moje univerzální a často používaná rada :D internet je plný tipů, jak fotit v zoo. A rovnou vám sem dám i svého oblíbeného fotografa a jeho doporučení ohledně focení v zoo - Petr Jan Juračka.

A poslední věc - tím, že se vám podaří nějaká super fotka, kterou si vystavíte na instagramu, nebo vytisknete do obýváku, to nemusí skončit. Koukněte se, jestli daná zoo, kde jste byli, nepořádá zrovna nějakou foto soutěž. Je to poměrně časté a byla by škoda se nezúčastnit a nepochlubit se vašimi úlovky ;)