Focení starými skly I.

15.04.2020

Pamatujete ještě manuální objektivy, první digitály a focení na filmy? Já osobně se řadím až do té poslední skupiny - ale s tím, že filmy jsem s rodiči nosila už do fotolabu a ne do temné komory :) I přes pohodlí (polo)automatických režimů se teď vracím o pár krůčků zpátky - ke starým manuálním sklům.

Ne, že bych se zároveň vrátila k filmům a domácímu vyvolávání, to ponechám větším expertům. Naštěstí - pro mě a pro spoustu dalších fotonadšenců - existuje kompromis. Nebo spíš bonus, než kompromis. Stará skla jde totiž používat i dnes, s moderními digitálními zrcadlovkami. V zásadě stačí jedna, poměrně malá, věc, a to redukce / adaptér.

Většina starých skel totiž nebude mít stejný bajonet (systém uchycení objektivu k tělu) jako má vaše nová zrcadlovka. Až na výjimky samozřejmě.. Třeba Nikon používá stejný bajonet už od roku 1959 a změnil ho až teď s nástupem bezzrcadlovek Nikon Z. Já jsem podědila hned několik manuálních objektivů rozdílných značek a pro rozdílná těla. Nicméně většina z nich má bajonet M42, který byl dříve poměrně častý.

A tady začíná alchymie - stačí opravdu redukce, bude fungovat? A jakou koupit? 

Na začátku jsem zmínila, že stačí "v zásadě jen" redukce. To je pravda. Ale jak to tak bývá, není redukce jako redukce a její funkčnost je prostě potřeba vyzkoušet a/nebo hodně googlit. Já jsem kromě toho ještě zvolila možnost donést objektivy k odborníkům na starou techniku. Jednak je nechat zkontrolovat, a druhak si nechat poradit s vhodnou redukcí a dalšími háčky, které se můžou objevit. Tímto děkuji pánům ve Foto Pazdera za naprosto neocenitelnou konzultaci :)

V tomhle článku se nechci úplně zabývat technikáliemi. Jednak v nich sama ještě tápu i co se týče mé vlastní výbavy, a druhak mám na tohle téma už rozepsaný druhý, byť pořád hodně laický, článek, který se tu snad objeví brzy :)

Přeskočím tedy k tomu, že se mi podařilo poměrně bez problémů sehnat vhodnou redukci M42 / Nikon F s optikou od Fotodixu. Tu používám především se sklem Meyer-Optik Görlitz Orestor 135mm / f2.8. Staré objektivy mi nejvíce lákají na makro. Ne každé staré sklo ovšem kreslí krásný "bokeh", tedy to rozmazané pozadí. Ovšem tomuhle Orestoru se už v době jeho největší slávy přezdívalo "bokeh king". Musím říct, že oprávněně. Všechny fotky, co vidíte u články jsou focené právě tímhle sklem a ještě za použití makro mezikroužků. A v galerii máte ještě pár dalších.

Řekněme, že vás nejdříve namlsám, a pak vám řeknu všechna ta úskalí, která vás můžou čekat v souvislosti s pořízením a focením se starými skly :) a jestli máte nějaké své oblíbené fotky focené starými skly či oblíbené autory, dejte o nich vědět třeba v komentářích :)