Trmalova vila skrývá nejedno překvapení

16.03.2020

Dneska to nevezmeme do rozsáhlého komplexu, zámku, nebo paláce, ale do menší útulné vily. Zvenku takový ten baráček, co s klidem přejdete, netušíc, co je uvnitř. Naštěstí to, že můžete vejít, zjistíte hned u vrátek na ceduli. Vilu totiž před 20 lety zpřístupnili veřejnosti. A proč že byste neměli tenhle Strašnický dům minout?

V současnosti Trmalova vila slouží jako muzeum významného architekta Jana Kotěry, který ji též projektoval - stejně jako jiné domy po celé republice - Peterkův dům, vilu Stanislava Suchardy, Národní dům v Prostějově, Vršovickou vodárnu v Praze, Baťovu kolonii rodinných domů ve Zlíně nebo Městské muzeum v Hradci Králové. Kromě budov ale navrhoval i kolejová vozidla, vygooglete si třeba, jak vypadal tramvajový salonní vůz číslo 200.

Vila pro rodinu Trmalovu vznikala mezi roky 1902 a 1903, a to na místě bývalých polí, kde v té době nebyla ještě žádná další výstavba. Ta se objevila až po druhé světové válce. Vila v sobě spojuje prvky secese, anglického venkovského stylu a českou lidovou architekturu. Už to samo o sobě vytváří zajímavou kombinaci, která vás určitě nejvíc zaujme na schodišti. To je zdobené geometrickými a květinovými vzory v hodně živých barvách. Podobně zdobené jsou i vikýře, štíty a hrázdění. Motiv srdíček se neopakuje jen na zábradlí terasy, ale třeba i na venkovním plotě.

Umělecky vyvedené nejsou jen tyhle prvky. Když budete pozorní, najdete na vile hned několik mouder - třeba jako nápis "Hosta chlebem, solí, nezdvořáka holí" :) tak se nezapomeňte při návštěvě dívat i vzhůru (což ostatně platí v celé Praze).