Open House Praha: za oponou

06.08.2020

Šli jste někdy okolo nebo jste četli o běžně nepřístupném místě a řekli si: "hmmm, zajímavý, tam bych se chtěl/a někdy podívat"? Tak tohle je přesně myšlenka (nejen) pražského Open Housu.

Open House je celosvětový projekt, který vždy na jeden víkend v roce odemyká různé budovy široké veřejnosti - historické, kancelářské, nové i polorozpadlé. Prostě takové, kam se jen tak běžně nepodíváte. Open House Praha (běžně používám zkratku OHP) láká na architekturu už šestým rokem. Za normálních okolností už byste tady ode mě měli článek v květnu, kdy se festival koná. Letos ale kvůli koronaviru proběhne v náhradním termínu, a to začátkem září. Gró aktivit připadne na víkend 5. a 6. září. Ale spousta doprovodných programů běží už teď - najdete je na Facebooku OHP.

Asi se ptáte, proč to píšu a proč se článek jmenuje "za oponou". A odpověď je v podstatě jednoduchá, festivalu Open House Praha se účastním pravidelně - úplně prvního ročníku jako běžný návštěvník, a poslední roky jako jeden z oficiálních fotografů. A na následujících řádcích vás na něj chci taky tak trochu nalákat, ať už jako návštěvníky, nebo - ještě lépe - jako dobrovolníky :)

Na dobrovolnících je totiž celý OHP postaven. K tomu, abyste mohli otevřít desítky budov, letos víc než sedmdesát, je jich totiž potřeba opravdu hodně. Jen loni nás bylo přes 300! Organizátoři, průvodci, fotografové... každá ruka se hodí :) a teď ta hlavní otázka, která vás určitě napadla: a co z toho budu vlastně mít?

Proč se přidat k týmu dobrovolníků Open House Praha

Je jasné, že nikdo nedisponujeme takovým množstvím volného času, aby se nám chtělo poskytovat ho "zadarmo" někomu jinému. Aspoň za sebe ale můžu říct, že bych neměnila. A proč?

Podíváte se tam, kam jiní nemají přístup

Je pravda, že to byste mohli i jako návštěvníci. Nicméně jako dobrovolníci máte přednostní vstup téměř na všechny zapojené budovy. Tudíž vás nemusí trápit leckdy i několikahodinové fronty. Jako fotograf si navíc odnesete i parádní snímky architektury.

Zkušenosti

Klasika klasik všech lákajících textů :) během festivalového víkendu pořádně potrénujete a vyšperkujete svoje organizační schopnosti, práci v týmu, diplomacii, komunikaci s lidmi, time management a pohotovost. Pro fotografy je to především skvělý trénink reportážního stylu mixnutý portréty a focením architektury. 

Potkáte lidi stejného zaměření

Open House spojuje všechny ty, kteří milují architekturu a zajímají se o dění ve městě. Pokud mezi ně také patříte, určitě během festivalu potkáte spřízněné duše, se kterými si budete rozumět. Mnozí jsou s festivalem od samého začátku a budete se tak potkávat v průběhu roku pravidelně na různých akcích. A to už se dostávám k dalšímu bodu.

Akce pro dobrovolníky

Open House Praha není jen festivalový víkend, ale celý balíček aktivit v průběhu téměř celého roku. Kromě placených prohlídek pro veřejnost se totiž odehrává velké množství prohlídek pro dobrovolníky zdarma. V malé skupince si tak v klidu prohlédnete různé budovy, které jsou zařazené na program festivalového víkendu, a na které jste se třeba v minulých letech nestihli podívat.


A teď by to chtělo malou ochutnávku z atmosféry festivalu :) Další fotky, kromě těch tady v postu, můžete najít v sekci "akce", ale dávám vám sem i video upoutávku na letošní ročník. Pokud už jste nalomení a uvažujete o tom se na festival přihlásit jako dobrovolník, víc informací najdete tady.

A protože si sem ke mně na blog chodíte především počíst, hodím vám sem i pár odkazů na budovy, které OHP v minulých letech otevřel. Ne o všech budovách jsem psala, to bych vás zavalila :), a ne na všech jsem byla jen v rámci festivalu, ale minimálně je to skvělá příprava na to, co během víkendu uvidíte a zažijete:

Můžu vám slíbit, že v nejbližších dnech vás čekají další články ze zajímavých budov, které se letos otevřou. Tak nezapomeňte blog pravidelně sledovat. No a pokud byste měli jakékoliv zákulisní dotazy k dobrovolnictví, stačí mi napsat :) Tak na viděnou v září! :)