Na skok na vládě

07.07.2019

Nebojte, politiku tady rozebírat nehodlám, ale palác, který v současné době slouží vládě k reprezentačním účelům, je něco, co za zmínku stojí. A který že to je? Ten velký barokní přímo nad hladinou Vltavy na Kampě nedaleko Karlova mostu - Lichtenštejnský palác.

Zvenku jste ho už díky poloze a velikosti - taky patří k největším pražským palácům - určitě zaregistrovali. Dovnitř, pokud nejste zrovna diplomat, se zase asi tak často nepodíváte. Šance bývá na festivalu Open House Praha, anebo každoročně na červencové státní svátky, kdy se tato budova pravidelně otevírá zájemcům o prohlídku. Nejinak tomu bylo i letos.

Palác byl vystavěn na konci 17. století podle projektu G. B. Alliprandiho na docela netradičním šestibokém půdorysu, ale vevnitř najdeme hned několik překvapivých symetrií - například dvě točitá schodiště s honosnými lustry. Palác kromě rodu Lichtenštejnů, po kterých nese název, patřil i rodu Kolovratů a rodině Odkolků - správně se vám možná vybavila pekárna Odkolek :) a právě tento majitel a mlynář v jedné osobě dal budově současnou podobu. Palác má za sebou samozřejmě i nemilá období, kdy v něm například sídlilo za druhé světové války NSDAP. O pár desítek let později hrozilo jeho částečné sesutí do Vltavy a kvůli své poloze byl také často zaplaven při povodních. Jak toto vše asi napovídá, palác byl v osmdesátých letech 20. století v havarijním stavu a bylo zapotřebí provést první velkou rekonstrukci. Nový kabát však nevydržel paláci dlouho. V roce 2002 přišla tisíciletá povodeň a začínalo se s rekonstrukcí znova. 

Věděli jste, že dřív se do paláce dalo připlout na loďce tunelem a přes malé přístaviště vstoupit rovnou do budovy? Kvůli zmíněným záplavám byl ale tento "vchod" nakonec zrušen.

Od roku 1978 patří palác vládě (tehdy ještě Úřadu předsednictva vlády ČSSR) a slouží především k ubytování diplomatických návštěv a pro diplomatická jednání. Nově je možné také v suterénu vidět výstavu protokolárních darů, které obdržel při zahraničních návštěvách český premiér.