Umělecko-průmyslové muzeum v novém a s komentovanými prohlídkami

30.06.2019

Umělecko-průmyslové muzeum v Praze, které najdete přes ulici od Rudolfina vedle budovy filozofické fakulty, se po třech letech opět otevřelo veřejnosti. A to hned s několika novinkami, které možná zaujmou i ty, kteří běžně do muzea nechodí. 

Nově se totiž můžete jít podívat do zahrad, dát si kafe v místní kavárně a nebo si projít budovu s průvodcem a dostat se tak i do míst, kam se s běžným lístkem nepodíváte. Asi úplně nemusím říkat, kterou možnost jsem zvolila já :) 

Komentované prohlídky historické budovy zatím, pokud vím, nejsou pravidelně. Vyplatí se tak čas od času sledovat rezervační systém muzea zde a nebo web GoOut. Navíc vstupné není nijak horentní, spíš naopak - komentovaná prohlídka stála 50 korun a trvala zhruba hodinu.

Ale teď už k tomu, proč se sem vlastně vyplatí jít. Momentálně si můžete užít to, že interiér vyloženě "voní novotou" a nepotkáte zde (prozatím?) davy. Budova byla již od prvopočátku (1897 - 1900) projektována Josefem Schulzem, který je i autorem sousedního Rudolfina, jako muzeum, a to ve stylu novorenesance. Už tohle je poměrně fotogenický fakt :) 

Komentovaná prohlídka vás však zavede i do části budovy, kde se nachází úžasné točité schodiště. No však posuďte sami. Bohužel se na něj zatím dá jen dívat, vstup na schodiště je zakázán, ale to by se prý v brzké budoucnosti mělo změnit.

P.S. pro ty, kdo sem budou chtít jít fotit: do budovy vás pustí jen s malou kabelkou/taškou, takže fotobatoh, brašnu a podobné legrácky rovnou nechte doma a raději vezměte kalhoty s hodně kapsami. Ty nekontrolují :)