Kam za točitými schodišti II.

24.01.2021

Už minulý rok jsem avizovala, že točitá schodiště budou nejspíš takový seriál na pokračování. A protože o spirálky v různých provedeních a budovách není nouze, tak tu pro vás mám další díl skládanky 🙂

Pro ty z vás, kteří by se nejdřív chtěli začíst do prvního dílu, klepněte sem a nakoukněte na Ministerstvo průmyslu a obchodu, Lichtenštejnského paláce, Domu u Černé Matky Boží nebo do barcelonské Sagrady Familie.

Tak a teď už zpátky do českých luhů a hájů! Začneme v Praze, a to hned hlavním nádražím. To teď už nějaký ten měsíc prochází rekonstrukcí, občas tak najdete otevřené dveře i tam, kde to není obvyklé 🙂 při čekání na vlak jsem na prvním nástupišti narazila na prostory bývalé pokladny. Z pohledu od nástupišť nalevo od Fantovy kavárny na stejném patře. A právě z této pokladny vedly dveře do zázemí, kde je tohle, zatím neopravené, schodiště. Nádhera, že? 🤩

O vodárenské věži na Letné jste si u mě na blogu mohli přečíst poměrně nedávno. A jedno krásné točité schodiště tam taky najdete. Detaily o budově vám sem dávat nebudu, stačí se prokliknout na původní článek. 

A míříme zpátky do centra, do dvou domů, které jsou poměrně blízko u sebe. Ve Spálené ulici najdete budovu První české vzájemné pojišťovny. Pokud budete mít štěstí na milou paní na recepci (tímto ještě jednou moc děkujeme 🙏), budete se moct podívat nejen na úchvatné dvojité schodiště, ale na i místního úhoře Pepu. Je to vážně zvláštní, ale od roku 1914 zde v malé kašně chovají úhoře, aktuálně Pepu třetího. Aby měl klid, vytvořila mu skleněný příbytek společnost Lasvit. No kdo to má? 

Druhou budovou v centru je galerie SmetanaQ na Smetanově nábřeží. Nečeká vás tu zdobené schodiště, naopak, je zde jedno strohé, ale o to úchvatnější. Po výbuchu plynu v Divadelní ulici byl dům značně poškozen a prošel náročnou rekonstrukcí, při které se ale podařilo odkrýt i původní malbu měšťanského klasicistního domu. Nyní zde najdete i krásné lustry společnosti Preciosa. Zajděte si sem třeba na kávu, až budete mít cestu kolem. A P.S. dělají se tady skvělé ▶ portréty

Tak a teď už ven z Prahy - konkrétně do Pardubic, a to hned na místní radnici. Tady najdete schodiště, které až tak volně přístupné není. Ale když jsem zajedete třeba na Dny evropského dědictví, budete si moct celou budovu projít s komentovanou prohlídkou. Místní schodiště mi hodně připomíná to v Praze v Umělecko-průmyslovém muzeu.

Poslední zastávka bude na zámku Kačina. Tady se vyloženě se schodišti roztrhl pytel, tak jdeme na to. Jejich reprezentační schodiště až tak točité a kruhové není, ale určitě stojí za zmínku také. Točitá schodiště tu mělo především, a nečekaně, služebnictvo. Na jedno tak narazíte při prohlídkách sálů, skryté mezi jednotlivými křídly. To druhé, hranaté, pak vede do sklepení, kde byly kuchyně, sklady, prádelna či konírny. A o Kačině samotné zase příště v samostatném článku, tak si ho nenechte ujít! Zapsat se k odběru blogu můžete ▶ tady.

No a koho by zajímaly další fotky z těchto míst, tak nakoukněte do mojí galerie fotek architektury.