Periskop a Foucaultovo kyvadlo pohromadě na Letné

15.08.2020

Letná.. Co se vám vybaví? Park, letní zahrádky, odpočinek, metronom, protesty, možná stadion Sparty? Já vám k tomuhle seznamu ještě jedno sousloví dneska přidám - letenská vodárenská věž.

Lámete si hlavu, co a kde to je? Na to, jak je tahle stavba vlastně zajímavá a poměrně výrazná, není to nic, co byste viděli na první dobrou. Ukrytá pár kroků od hlavní třídy se tyčí už přes 140 let.

Ačkoliv je věž vodárenská, jako vodojem vlastně moc dlouho nesloužila. Areál autora Jindřicha Fialky byl dostavěn roku 1888, ale už v roce 1913 byl 28 metrů vysoký věžový vodojem odstaven pro chatrnost použitých technologií.

Ačkoliv tolik let už neslouží svému původnímu účelu, budova (díky bohu) stále stojí. Její krásná novoronesanční fasáda s hodinami a především vyhlídkový ochoz s arkádami a sloupy v pátém patře doslova lákají k návštěvě. A to si představte, že po demontáži technologického vybavení sloužil vodojem jako bytové prostory! I to bylo možné, protože již při stavbě bylo počítáno s tím, že třetí patro bude vyhrazeno pro byty topičů. Proto tady najdeme i sociální vybavení.

Od roku 1992 je věž památkově chráněna a mezi lety 2016-18 proběhla její rozsáhlá rekonstrukce za více než 60 milionů korun podle návrhu kanceláře Petr Hájek architekti. Možná byste zde kvůli památkové ochraně nečekali nic zvláštního, ale tady vás vyvedu z omylu:

  • nejvyšší patro slouží jako galerie a prostor pro divadelní představení a najdete zde i výsuvnou podlahu či závěsný systém. Ve stejném patře je pak instalovaný periskop, který sleduje okolní historické památky, a to i přes to, že vlastně nejsou přes okolní stavby vůbec vidět :) periskop je usazený v původním komíně, který vede prostředkem budovy a kudy byl odváděný kouř od kotlů;

  • o patro níž se nachází tzv. "sousedská knihovna". Toto patro sloužilo právě jako byty a musím říct, že hezčí výhled z toalet jsem dlouho neviděla :-D

  • v přízemí je multifunkční sál, který lze pronajmout pro akce;

  • přesně u paty schodiště na věž je umístěno Foucaultovo kyvadlo - to se pohybuje podle toho jak se otáčí Země a svým hrotem do písku pod sebou tak kreslí ovály;

  • když už je řeč o schodišti - tohle je opět budova, kde najdete jedno luxusní! Na nějaká další se můžete podívat v jednom z mých starších článků;

  • a před samotnou budovou pak stojí ještě původní historická pumpa.

V současné době můžete budovu navštívit právě díky existenci knihovny či při různých divadelních představeních, jinak je zde například i mateřská školka či dům dětí a mládeže. Přístup do všech prostor pak získáte na festivalu Open House Praha, během kterého vznikly i veškeré fotky, které tady teď vidíte.