Vodní dům Želivka

18.11.2019

Přemýšleli jste někdy, co je to za vodu, kterou v Praze a Středočeském kraji pijete, a jak se vyrábí? Většina z nás ji zná pod názvem Želivka. Nádrž, ze které tahle voda pochází, se ale jmenuje Švihov.

Nejen řece Želivce a vodnímu dílu Švihov se věnuje expozice Vodního domu, který najdete nedaleko Zruče nad Sázavou. Vodní dům spravuje Český svaz ochránců přírody Vlašim a jeho cílem je představit interaktivním způsobem vodní prostředí jako celek. V létě je objekt plný rodin s dětmi, když se sem vydáte mimo sezonu, herní prvky v exteriéru už možná budou zazimované, ale za to budete mít Vodní dům sami pro sebe.

Budovu snadno přehlédnete, pokud ji nehledáte. Jedním ze záměrů nízkoenergetické stavby z přírodních materiálů totiž bylo citlivě ji zasadit do okolního terénu. Projekt na stavbu byl zadán již v roce 2009, o pět let začala samotná stavba a v roce 2016 objekt otevřel pro veřejnost. Za architektonické provedení byl Vodní dům nominován v roce 2017 na Českou cenu za architekturu. Ve stejném roce pak zvítězil v soutěži DestinaCZe o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy - zážitek pro celou rodinu.

Do vnitřní expozice Vodního domu se vstupuje poměrně příznačně - kopií štolového přivaděče, kterým se vede voda do Prahy a Středočeského kraje. Má takový rozměr, že se do něho v pohodě vestoje vejdete. K vidění jsou tady různá akvária, včetně průhledu do venkovního jezírka, můžete si vyrobit mrak, prozkoumat toky českých řek, a nebo si vyzkoušet, jestli podle chuti poznáte různé druhy pitné vody. Vzdělávání vás nemine ani na záchodcích - čekají vás tu odlišné typy vodovodních kohoutků a dozvíte se, kolik vody denně v domácnosti spotřebujete a na co. V promítacím sále si můžete pustit krátké dokumenty o stavbě Švihova a vesnicích, které kvůli tomuto dílu musely být zatopeny. Venkovní expozicí pak vede krátká naučná stezka. Ta se krom jiného věnuje unikátní Kuřičce hadcové, drobné endemické květince, která roste pouze v okolí Švihova. Především pro děti je určená venkovní interaktivní část výstavy sestávající z umělých vodních toků, které můžete ovládat pomocí sestav čerpadel, mlýnů a nádrží.

K samotnému vodnímu dílu Švihov (nádrži Želivka) je z pochopitelných důvodů vstup zakázán. Přímo ve Vodním domě si však můžete rezervovat místo na cca hodinové průvodcované exkurzi na hráz Švihova. Ty probíhají v pracovní dny od března do listopadu, na blog z tohohle místa si tak ještě budete muset chvilku počkat :)