Za vánoční atmosférou do Třebechovic

07.12.2020

Rok se s rokem sešel a zase je tu advent. Vonící cukroví, svařák, světýlka všude kolem, shánění dárků, zdobení stromečku a... betlémy. Ty už možná v domácnostech tak časté nejsou, ale je tu jeden, který rozhodně stojí za vidění, a to ten Třebechovický. A kdy jindy, než teď, před Vánocemi?

Třebechovický betlém je obrovský, tak detailně provedený a zároveň promyšlený doslova do poslední třísky. Nedokážu si představit, jak ho dva lidé dokázali celý vyřezat - od původní myšlenky drobného dárku pro manželku jednoho z nich, až po rozšíření do stávající velikosti. A když poté získal slávu, tak ho ještě při váze více než jedné tuny na káře přepravovat všude možně po Čechách i do zahraničí.

Pokud jste o něm ještě neslyšeli, natož abyste ho viděli, tak pro vaši představu sestává z více než 2 000 ručně vyřezávaných kousků a 350 figurek, přičemž 51 z nich se pohybuje a další více než stovka jezdí díky pohyblivým pásům! Původně se jich mělo pohybovat ještě více, figurky jsou na to dokonce připravené, ale bohužel autor již nestihl všechny své plány zrealizovat. Vyrobili ho společnými silami tři pánové, shodou okolností všichni Josefové, před více než stovkou let: Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml, který se postaral o mechanismus pohybu jednotlivých dílů. Všechny tři pány mimochodem najdete i jako postavičky betlému. Koneckonců předlohou pro figurky byly pro tvůrce hlavně reální obyvatelé Třebechovic a okolí.

V betlému najdete téměř vše - od narození Ježíška, přes ukřižování až po nanebevstoupení, stejně tak jako výjevy z života řemeslníků a dělníků, i života šlechty. Myšleno bylo i na to, že se třeba na betlém bude chtít jít někdo podívat, a to jak jinak než za poplatek - proto jsou v betlému umístěny, trošku vyčnívající, i dvě figurky hocha a dívky, kteří drží v rukou misku na drobné.

Při všem výše zmíněném není divu, že betlém, který má na délku téměř sedm metrů, je od roku 1999 veden jako národní kulturní památka. Jako takové se mu po dlouhých letech dostalo i náležité péče v podobě restaurování v hodnotě 5,5 milionu korun, které už nutně potřeboval. Přeci jen ho vyřezávali v letech 1882 - 1926 a dřevo už na mnoho místech nevydrželo. Teď je opět k vidění, a to včetně zadní části, která skrývá mechanismus pohyblivých částí. Teď už se neuvádí do pohybu manuálně kolem (nebo později motorem z pračky), jako dříve, ale celý systém spouští inteligentní počítačový pohon, který zároveň hlídá, aby vše fungovalo jak má a v případě poruchy se pohyb okamžitě zastavil.

Myslím, že technických detailů už bylo dost 🙂 Teď zbývá dojet načerpat nějakou tu předvánoční atmosféru přímo do Třebechovic pod Orebem. Ale kdyby vás přece jen před návštěvou zajímalo víc, tak se podívejte na vložené video. 

Tak šťastné a veselé! 🎄🙂