Rozvlněný Žižkov z pera Evy Jiřičné

12.07.2019

Už jste zaznamenali vítězný architektonický návrh Evy Jiřičné pro pražský "mordor" - tedy žižkovský pozemek, kde dnes stojí komunikační komplex CETIN?

Mimochodem, pokud ještě bude možnost se na věž CETINu podívat, než půjde celý areál k zemi, tak neváhejte. Jsou odsud parádní výhledy na Prahu, které jsou poměrně neokoukané. Ať už na nákladové nádraží Žižkov, zeleň Olšanských hřbitovů nebo na Žižkovskou věž. A pro milovníky technologií je to tu samozřejmě ráj :) V galerii můžete vidět pár fotografií, které jsem tu pořídila, když byl areál otevřen veřejnosti v rámci Open House Praha.

Původní věž CETINu, na kterou jsme na pražském horizontu už nějakých 40 let zvyklí, se z důvodů vysokého podílu azbestu nemůže zachovat. Nový majitel pozemku (Central Group) proto vypsal architektonickou studii na zcela nový residenční komplex budov. Pokud by vás zajímalo, kolik takový poměrně lukrativní pozemek stojí, tak 660 milionů korun. CETIN by zde měl působit do roku 2022 a pak začnou demoliční práce. Návrhy, jak by mohl nový komplex vypadat, samozřejmě včetně vítězného návrhu Evy Jiřičné, naleznete tady. O účast v soutěži byl enormní zájem. Přihlásilo se 98 ateliérů ze 30 zemí světa, a to včetně takových jmen jako je japonský architekt Sou Fujimoto, který navštívil Prahu v letošním roce v rámci své přednášky v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Věž CETINu měří 96 metrů, a nový projekt počítá zhruba s podobně vysokými budovami. Na horizontu města by tak stavby byly poměrně výrazným prvkem. Dominantou by měly být tři rozvlněné rezidenční věže na kruhovém půdorysu. Projekt je také zajímavý tím, že 70 % z plochy bývalého areálu, která činí zhruba 40 000 m2, zabírají veřejně přístupná prostranství. Až si návrh prozkoumáte, dejte mi vědět, jak se vám líbí, třeba tady dole v komentářích.

Pokud by vás tento projekt zajímal detailněji, určitě bude brzy příležitost poslechnout si přímo architektku Evu Jiřičnou - například v rámci konference reSITE. Osobně můžu jen doporučit. Dozvíte se, že kruhové věže nejsou jen otázkou designu, ale i proudění vzduchu, jak složitý je proces tvorby takového návrhu a nebo jakou občanskou vybavenost by si architekti ze studia Evy Jiřičné v areálu představovali. Nejen to se totiž diskutovalo nedávno v DOXu, kde také až do 12. srpna najdete výstavu týkající se práce paní Jiřičné. 

A když už byste se šli do DOXu podívat, v rámci vstupenky můžete nahlédnout i do vzducholodi Gulliver - opět skvělé místo na focení :)