Přehrada Les Království

05.11.2020

Netradiční název a ještě neobvykleji vypadající přehrada, takže předpokládám, že alespoň podle jména či obrázku vám tohle místo není až tak úplně neznámé 🙂 Pískovcová přehrada Les Království nedaleko Dvora Králové - prý jedna z nejkrásnějších vodních nádrží u nás. A teď na podzim? Dvojnásobně fotogenická.

Vzhledem ke svému umístění nedaleko Dvora Králové asi snadno uhádnete, na které řece Les Království najdete. Správně hádá ten, kdo tipuje Labe. Důvod pro její vznik byl vcelku prostý - povodeň... Krkonoše zasáhla v roce 1897 jedna z nejtragičtějších regionálních záplav vůbec, zahynulo při ní na 120 lidí.

Přehrada, dříve známá též jako Tešnov / Těšnov nebo Bílá Třemešná, se podle návrhů začala budovat v roce 1909 v romantizujícím pseudogotickém stylu. Její stavba, bržděná především průběhem první světové války, trvala dlouhých deset let. Ve své době byla největší v Československu, a to jak objemově (9,2 milionů metrů krychlových, dnes částečně zabahněných), tak co do délky zděné hráze (218 metrů). O dalších deset let později přehradu doplnila ještě vodní elektrárna. Při přepočtu na dnešní měnu stavba spolkla zhruba 1,5 miliardy korun (4,7 milionu rakouských korun v tehdejší době).

Na své sté výročí se přehrada dočkala rekonstrukce v hodnotě 28 milionů korun, a to ne jen ledajaké. Vzhledem k památkové ochraně nešlo použít moderní materiály a postupy, ale využívalo se právě metod známých a dostupných v době, kdy byla dokončena.

Označení národní technická památka si tahle přehrada vysloužila na české poměry už dost brzy, konkrétně v roce 1964. Ještě dřív, roku 1958, byla zapsána jako nemovitá památka a od roku 2010 je národní kulturní památkou.

Ještě zajímavější je ovšem fakt, že od dokončení přehrady - tedy roku 1919 - se o její provoz stará jedna jediná rodina, a to už čtvrtou generací. To, co byste možná na pravém břehu vodního díla považovali za hrad s cimbuřím a věží, je ve skutečnosti právě domek hrázného. Z oné zmíněné věže si navíc nově můžete vychutnat výhled na přehradu, věž totiž byla v roce 2019 po renovaci zpřístupněna veřejnosti. V sezoně se na prohlídku můžete objednat na místě, mimo sezonu pak musíte být předem domluveni.

A kdybyste přemýšleli, odkud vzala své poměrně nezvyklé jméno, tak je to podle přilehlého stejnojmenného lesního komplexu 😉