Pražská jatka

01.08.2021

Představte si, že jste pražský radní před nějakými řekněme 130 lety a rozhodujete se, kam v Praze umístit jatka. Podle čeho se budete rozhodovat, a jaké místo byste nakonec zvolili? 

Né, tohle nemá být článek z oboru agro a historie potravinářské výroby v hlavním městě 🙂 i když možná tak trošku ano. Pražská jatka totiž do teď stojí, jen už jaksi neslouží svému účelu - vítejte v Holešovické tržnici!

A protože se už blíží další ročník architektonického festivalu Open House Praha, ze kterého pocházejí i doprovodné snímky tohoto článku, tak můžete zároveň brát tenhle text jako pozvánku nejen na samotný festivalový víkend, ale i na další akce a jednotlivé prohlídky, které už probíhají!

Nejdříve odpověď na moji úvodní otázku, abyste neřekli, že jsem ji přeskočila. Z jatek a chovu zvířat se pochopitelně line libá vůně, takže jatka se vždy stavěla ve městech tak, aby vítr odvál tento odér nejlépe mimo osídlené části města. Na jatka taky není hezký pohled, a to je další důvod, proč je postavit až na okraji města. V Praze vane nejčastěji ze západu na východ, a tak se Holešovice, navíc se snadným přístupem k vodě z Vltavy, jevily na konci 19. století jako ideální pro umístění staveb s tímto účelem.

Ale abyste se nenechali mýlit, tehdejší pražská jatka nevypadala jako vesnické hospodářství. Na ploše přesahující 100 000 m² bylo možné v jeden čas ustájit až 2.700 kusů hovězího dobytka a na 6.000 prasat. V objektu za dva a půl milionu zlatých vznikly reprezentativní budovy s prvky secese a novorenesance, včetně velice honosné burzy dobytka. Inspirací pro stavbu byla městskému stavebnímu radovi Janu Srdínkovi dokonce jatka v Chicagu. Svému účelu celý areál sloužil až do roku 1983, kdy se z něho stala tržnice, a od roku 1993 je chráněn jakožto kulturní památka.

Až někdy budete mít okolo, nebo přímo dovnitř, areálu cestu, zkuste se porozhlédnout po budovách a výzdobě okolo. Teď to půjde jednodušeji, protože stánky mizí a tržnice se připravuje na obrovskou revitalizaci. Najdete tak snadno sochy před vstupem do tržnice, nádhernou vodárenskou věž, anebo i nezakrytou architekturu jednotlivých hospodářských budov. Právě díky chystané rekonstrukci se zde koná i velké množství akcí pro veřejnost, které prezentují, jak by měl celý areál za nedlouho vypadat a čemu bude sloužit. Já jsem sem zavítala s komentovanou prohlídkou architekta Petra Kučery v rámci Open House Praha.

A jak že tedy vlastně bude tržnice vypadat? Základ bude totožný, i kvůli památkové ochraně se prý bude demolice týkat jen malé části areálu. Celá pětina tržnice je dnes nevyužitá, a to by se též mělo změnit. Jen v příštích 15 letech hodlá město investovat do oprav dvě až tři miliardy korun. Na studii se můžete už teď podívat na téhle adrese.