Noc na Karlštejně

01.08.2019

A to doslova.. Karlštejn, stejně jako mnoho dalších hradů a zámků, si můžete v sezoně projít i navečer se speciálním výkladem. A výhoda? Až na pár dalších spolunávštěvníků budete mít jinak turisticky obléhanou památku téměř sami pro sebe, a se západem slunce jako bonusem.

Počítat ale také musíte s tím, že si neužijete nic z krámků v podhradí. Dle mého, ne že byste až tak o moc přišli... podle vzhledu uličky vedoucí na hrad by se mohl vyučovat předmět vizuální smog a trdelník a karlovarské oplatky zjevně s Karlštejnem také moc společného nemají.

Samotný večerní Karlštejn za ten 15minutový výšlap ale určitě stojí. Dovnitř vás pustí i s foťákem, ale bohužel se stavivem už ne, což je na večerní fotky trošku výzva :) Název prohlídky obsahuje i dovětek "s překvapením". Co za překvapení tu na návštěvníky čeká, vám samozřejmě neprozradím, kdo se bude pozorně dívat na fotky, tak možná nějaké i objeví :) Pokud by vás Karlštejn, jeho historie, ale i současnost zajímala opravdu detailně, hlídejte si termín speciální čtyřhodinové prohlídky, kterou vede sám kastelán. Je jen párkrát do roka, a i když si za ní hodně připlatíte, je o ní enormní zájem, už jen pro to, že je určená jen skupině do 6 osob.

Historii Karlštejna tu nijak probírat nebudu, koneckonců, kdo nespal při hodinách dějepisu, měl by z hlavy vylovit aspoň datum/století vzniku a kdo ho nechal vystavět (Karel IV., 1348 pro ty kdo tápou :)). Ale jako každá jiná stavba, i Karlštejn má svoje mýty, legendy a zajímavosti. Tak alespoň pár z nich nakonec:

  • každoročně na hrad zavítá více než 250 tisíc návštěvníků, z toho 70 % Čechů

  • není pravda, že by na Karlštejn nesměly ženy. Jediná pro ně zapovězená byla věž s kaplí sv. Kříže;

  • hrad se stavěl rekordně krátkou dobu - jen 17 let;

  • ve středověku trvala cesta z Prahy na Karlštejn jeden den jízdy na koni;

  • byly zde uloženy říšské a poté krátce i české korunovační klenoty;

  • traduje se, že při kopání studně se nikdy nenarazilo na vodu. Ta tedy do studně musela být sváděna z místního potoka. Ten bylo ale velice lehké otrávit a hrad tak dobít v podstatě bez námahy. Proto prý padl rozkaz, že všichni, kdo studni hloubili, musí být popraveni, aby nemohli tuto slabinu odhalit nepříteli.


Četlo se vám dobře, máte nějakou poznámku či dotaz? Nechte mi komentář :)