Noc na Karlštejně

01.08.2019

A to doslova.. Karlštejn, stejně jako mnoho dalších hradů a zámků, si můžete v sezoně projít i navečer se speciálním výkladem. A výhoda? Až na pár dalších spolunávštěvníků budete mít jinak turisticky obléhanou památku téměř sami pro sebe, a se západem slunce jako bonusem.

Počítat ale také musíte s tím, že si neužijete nic z krámků v podhradí. Dle mého, ne že byste až tak o moc přišli... podle vzhledu uličky vedoucí na hrad by se mohl vyučovat předmět vizuální smog a trdelník a karlovarské oplatky zjevně s Karlštejnem také moc společného nemají.

Samotný večerní Karlštejn za ten 15minutový výšlap ale určitě stojí. Dovnitř vás pustí i s foťákem, ale bohužel se stavivem už ne, což je na večerní fotky trošku výzva :) Název prohlídky obsahuje i dovětek "s překvapením". Co za překvapení tu na návštěvníky čeká, vám samozřejmě neprozradím, kdo se bude pozorně dívat na fotky, tak možná nějaké i objeví :) Pokud by vás Karlštejn, jeho historie, ale i současnost zajímala opravdu detailně, hlídejte si termín speciální čtyřhodinové prohlídky, kterou vede sám kastelán. Je jen párkrát do roka, a i když si za ní hodně připlatíte, je o ní enormní zájem, už jen pro to, že je určená jen skupině do 6 osob.

Historii Karlštejna tu nijak probírat nebudu, koneckonců, kdo nespal při hodinách dějepisu, měl by z hlavy vylovit aspoň datum/století vzniku a kdo ho nechal vystavět (Karel IV., 1348 pro ty kdo tápou :)). Ale jako každá jiná stavba, i Karlštejn má svoje mýty, legendy a zajímavosti. Tak alespoň pár z nich nakonec:

  • každoročně na hrad zavítá více než 250 tisíc návštěvníků, z toho 70 % Čechů

  • není pravda, že by na Karlštejn nesměly ženy. Jediná pro ně zapovězená byla věž s kaplí sv. Kříže;

  • hrad se stavěl rekordně krátkou dobu - jen 17 let;

  • ve středověku trvala cesta z Prahy na Karlštejn jeden den jízdy na koni;

  • byly zde uloženy říšské a poté krátce i české korunovační klenoty;

  • traduje se, že při kopání studně se nikdy nenarazilo na vodu. Ta tedy do studně musela být sváděna z místního potoka. Ten bylo ale velice lehké otrávit a hrad tak dobít v podstatě bez námahy. Proto prý padl rozkaz, že všichni, kdo studni hloubili, musí být popraveni, aby nemohli tuto slabinu odhalit nepříteli.