Nejsevernější bod Rakouska

21.07.2019

Víte, kde hledat nejseverněji položený bod našich jižních sousedů? Vydat se musíte do České Kanady, zhruba 30 minut jízdy od Třeboně. Uprostřed lesů tam narazíte na zaniklou vesnici Nové Mlýny, Novomlýnský rybník a lesní hotel Peršlák, který je bohužel pro sezonu 2019 zavřený.

Celá tato oblast se nacházela v pohraničním pásmu, takže tady na moc jiných věcí, než je božský klid, nenarazíte :) A za čím sem tedy kromě toho klidu jet? Podívat se můžete na už zmíněné pozůstatky vesnice Nové Mlýny. Tu po staletí obývalo jak německé, tak české obyvatelstvo. Ve vesnici byste začátkem 20. století našli zhruba 10 domů s 50 obyvateli. Během druhé světové války území připadlo Německu a tak došlo k přesídlení Čechů a po válce zase naopak - došlo k vysídlení Němců. V 50. letech začala vznikat Železná opona a vesnici nadobro srovnali se zemí. Dnes tak na místě uvidíte v podstatě jen les a ukázku toho, jak železná opona vypadala.

Kousek dál od památníku, který je sestaven právě z pozůstatků Železné opony, leží nejsevernější bod Rakouska. Ten se nachází na soutoku Koštěnického a Červeného potoka a dostanete se k němu po zelené turistické značce. Na Červeném potoku najdete v opačném směru od hotelu také Most do údolí lásky (Rottal), po kterém přejdete z České republiky do Rakouska. Dříve na jeho místě stával most kamenný, ale ten byl po uzavření hranic strhnut. Nový, dřevěný, most zde nechali v roce 2008 vybudovat noví majitelé hotelu Peršlák jako symbol přátelských česko-rakouských vztahů.

Přímo u hotelu Peršlák je pak položen Kámen republiky. Kámen, připomínající obrys Československé republiky, umístili k budově, která dříve sloužila jako finanční stráž, vojáci v roce 1938 při ohrožení Československa nacisty a vyryli na něho nápis "Naše je a naše zůstane 21.5.1938" a "Pravda vítězí".

Samotná budova lesního hotelu Peršlák byla postavená ve 20. letech 20. století jako budova finanční stráže, následně sloužila německým vojskům. Po válce se sem vrátila finanční stráž a následně ji vystřídaly jednotky pohraniční stráže. V roce 1991 budovu odkoupila rodina Hauser (paní pochází z ČR, ale v roce 1968 emigrovala do Rakouska) a začala s přestavbou na hotel. Ten bohužel pro sezonu 2019 neotevřel, ale snad to tak nezůstane na příliš dlouho. Na své si zde díky krásným cyklostezkám přijdou především cyklisté, a občerstvení v hotelu přijde víc než vhod.