Malešov: Zpátky do středověku

30.08.2019

Mám neskonalý obdiv k těm, kteří odkoupí (nebo i dostanou nazpět) památku v dezolátním stavu a svůj veškerý čas a finance věnují tomu, aby místu vrátili původní kouzlo. A to je i případ středověké tvrze Malešov.

Malešov najdete kousek od Kutné Hory, takže po pražské ideální jednodenní výlet na otočku. Ale upřímně to by byla snad i škoda, vzhledem k ubytování, které tam můžete využít. Ale o tom až trošku dál v článku :)

První zmínky o tvrzi, která patří k těm největším obytným u nás, pocházejí už z roku 1303. Do historie se tvrz zapsala i jednou z husitských bitev, která se odehrála nedaleko Malešova v roce 1424. Během staletí objekt samozřejmě nesčetněkrát vystřídal majitele a měnil se i stav, ve kterém se nacházel. Z novodobé historie stojí za to zmínit, že do roku 1980 budova sloužila jako sýpka, a objekt dost chátral. V roce 1985 tvrz převzala obec Malešov, která však nezvládla zrealizovat plány na obnovu, a tak v roce 2002 prodala celý objekt do soukromého vlastnictví. Noví majitelé teď dávají budovy postupně do podoby vrcholné gotiky a na tvrzi pořádají spoustu kulturních akcí, samozřejmostí jsou prohlídky a svatby.

Tohle celé by pro některé nadšence jako důvod k návštěvě určitě stačil víc než dost. Ale na tvrzi Malešov je toho mnohem a mnohem víc. Co třeba zkusit únikovou hru inspirovanou Kingdom Come až pro 30 osob? Tahle hra vás přenese na tři hodiny zpátky do středověku, a to nejen včetně vás a vašich spoluhráčů, ale i s dobovými herci, kteří vás na tvrzi celou únikovkou doprovodí.

Pokud se vám podaří únikovkou projít, můžete úspěch zapít v pivovaru, který patří k celému areálu. Konec konkců pivovar byl součástí Malešova už v 16. století. Ochutnat tady můžete různé druhy piva vařeného původní metodou bez filtrace a pasterizace.

Pivo z pivovaru si můžete dát i o pár kroků dál v kempu. Pokud ale čekáte "kemp" v klasickém slova smyslu, budete asi hodně překvapení. V místní krčmě si kromě zmíněného piva můžete dopřát i nějakou ze středověkých specialit připravených se špetkou moderního přístupu. Rozhodně ale neodcházejte bez otázek - já měla to štěstí, že v krčmě zrovna bylo jen pár hostů, a tak jsem se od kuchaře dozvěděla spoustu detailů o přípravě jídla a získávání ingrediencí, viděla jsem původní kuchařku, ze které vychází nové menu krčmy a hlavně, mohla jsem nakouknout i do stanů připravených pro návštěvníky, kteří chtějí na Malešově přenocovat. Řekla bych, že slovo "stan" je možná v tomhle případě urážkou :)

Ubytovat se totiž můžete v osmi prostorných stanech s dřevěnou podlahou, postelemi a hlavně vlastním sociálním zázemím a sprchou! A nechybí zde ani elektřina. 

A pokud by vás ještě přeci jen lákalo vědět víc o historii, byť trochu netradičně, navštivte i zdejší muzeum. To v loňském roce slavnostně otevíral americký velvyslanec Stephen B. King a odhalil zde pamětní desku česko-americkému politikovi, novináři a hlavně malešovskému rodáku Karlu Jonášovi, který byl i prvním americkým velvyslancem u nás. V muzeu kromě historie Malešova však najdete i kostru velryby či pověstný červený telefon, který spojuje Malešov s Bílým domem. Však se přijeďte podívat sami :)