Když na velikosti záleží

02.10.2020

To jsem zvědavá, kdo bude po rozkliknutí článku zklamaný :) I když.. Může být někdo zklamaný z jednoho z největších stadionů na světě? Na Strahovský stadion se totiž svého času vešlo až 250,000 diváků a 33,000 cvičenců. Překonal ho prý ve své době jen starořímský Circus maximus, který pojal asi 320,000 návštěv­níků a později motoristický stadion v Indianopolis, jenž má kapacitu 235,000 diváků. 

Schválně říkám "svého času". Kdo jste šli poslední dobou okolo, nemohli jste si nevšimnout neutěšeného stavu, ve kterém se nachází. Už bych ho pomalu místy zařadila i do kategorie "urbex", alespoň co se focení týče. Svých patnáct minut slávy už má bohužel za sebou a budoucnost je v tomhle případě opravdu nejistá.

Tenhle článek bude patřit do kategorie "Open Housovských". Ne že byste se na stadion dnes jinak vůbec nedostali. Stále částečně slouží sportovním účelům, ale některé jeho části jsou tak zničené, že vás tam prostě nepustí. Festival Open House Praha vás alespoň zavede tam, kde je to ještě bezpečné, ale už běžně nepřístupné.

Za pár let oslaví Strahovský stadion rovnou stovku. Stavět se začal v roce 1926 pro všesokolské slety a později, po rozpuštění Sokola, pro spartakiády. Už tehdy byl s rozlohou devíti fotbalových hřišť (přes 62,000 m2) značně naddimenzovaný. A to nepočítám přilehlý stadion Evžena Rošického, který měl už tak obří kapacitu ještě přifouknout. Posledními statisícovými akcemi zde byly koncerty Rolling Stones (1990 a 1995) a Pink Floyd (1994). Pro slety se po roce 1994 využíval už jen ten menší zmíněný stadion Evžena Rošického.

Už v 90. letech byl ale Strahovský stadion v havarijním stavu. Na přelomu milénia se dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Ale vzhledem k tomu, že jsou betonové tribuny od roku 2003 na seznamu kulturních památek, k tomu nikdy nedošlo. Část areálu si později pro své účely zrekonstruovala AC Sparta Praha za pomoci města, kterému dnes areál patří.

A co bude se stadionem dál? Aktuální náklady na jeho provoz a údržbu ve výši mezi 10 a 30 miliony korun ročně značně převyšují příjmy z jeho pronájmů, v minulosti dokonce až čtyřikrát. Plánů, co s ním, už bylo několik, včetně vybudování nové haly pro rychlobruslení. Nejnovější zprávy hovoří o jeho rozdělení na sektory, jejichž stav a osud se bude řešit odděleně a postupně. Částečně by zde mělo být zachováno sportoviště, a ze zbylých prostor by mohlo vzniknout muzeum. 

A ještě jedna poznámka - sice tohle stavebně ke stadionu nepatří, ale nelze si toho nevšimnout. Výdechové věže Strahovského tunelu totiž částečně dominují výhledu ze stadionu a při pohledu na ně vás napadne, co jsou vlastně zač. Tak teď už to víte :)

Více fotografií z prohlídky Strahovského stadionu najdete ve fotogalerii z akcí na tomhle odkazu.