Kam za festivaly světla

13.10.2019

V Praze zrovna skončil Signal Festival, jehož návštěvnost se už přehoupla přes půl milionu lidí. Možná vás světla lákají, ale takový počet lidí až tak ne. Tak co zkusit alternativy? Nějaké bych tu pro vás měla.

Blik Blik Plzeň

Plzeňský festival světla Blik Blik má o řád menší návštěvnost, než pražský Signal. Já jsem se na něj jela podívat v roce 2016, kdy běžel jeho druhý ročník. A tenkrát jsem rozhodně nemohla říct, že by to byla zbytečná cesta. Blik Blik si svoji premiéru odbyl v roce, kdy byla Plzeň zvolena Evropským městem kultury, letos tedy proběhl jeho pátý ročník. Scénář akce je dnes podobný tomu, jaký možná znáte ze Signalu - část instalací je zdarma, část placená - a promítá se od 19:00 do půlnoci. V roce 2019 bylo k vidění celkem 13 instalací, z toho 4 placené - interiérové. Festival nemá úplně pevně stanovené datum, ale poslední roky se termín jeho konání ustálil na druhé polovině března.

Vary Září

Na další festival se můžete dojet podívat v polovině září, a to do Karlových Varů. Odtud teda asi i ten symbolický název Vary Září :) Vzhledem k "letnějšímu" termínu konání, kdy je později tma, začíná festival vždy až od 21. hodiny. Je také ale rozsahem menší než ten plzeňský. V roce 2019 bylo na trase celkem 7 instalací, všechny přístupné zdarma. Počet návštěvníků se odhaduje na čtyři desítky tisíc, takže s přihlédnutím k počtu instalací, velikosti centra a tomu, že je pořád ještě lázeňská sezona, se budete mačkat rozhodně trošku víc, než třeba v Plzni. Já jsem si pořádně zafotila ve Varech v roce 2017.

A ještě něco málo k Signal Festivalu

Signal Festival asi úplně vynechat nemůžu.. Koná se pravidelně od roku 2013 v polovině října v Praze. První ročník byl celý zdarma a přilákal zhruba čtvrt milionu lidí. Postupně rostl až na současných cca 600 000 návštěvníků. První (a jedinou) instalaci zpoplatnili tuším už v roce 2015, od té doby počet placených míst narůstá. Stejně tak ale roste i doprovodný program, který letos zpestřily například komentované prohlídky. I přes to, že počet instalací se pohybuje v řádu desítek, musíte počítat s tím, že si někde počkáte a že Praha bude ještě daleko daleko plnější, než je jinak obvyklé.

Pokud se na nějaký festival světla v ČR, nebo třeba i v zahraničí vydáte, dejte vědět, jak se vám tam líbilo! U nás vím ještě o dvou dalších festivalech - Světlo Valmez (Valašské Meziříčí) a VZÁŘÍ (Olomouc). Ani na jednom jsem - zatím :) - nebyla... až to napravím, určitě tady najdete další report :)