Jelení příkop Pražského hradu

29.10.2019

Na pouhé dva víkendy se při příležitosti státních svátků 28. 10. a 17. 11. od 10 do 15 hodin otevírá Jelení příkop Pražského hradu, který je jinak už od roku 2017 veřejnosti nepřístupný kvůli probíhajícím rekonstrukcím.

Fronta se možná bude zdát dlouhá (před otevřením sahala až ke Starým zámeckým schodům), ale ubíhá rychle. Návštěvníky pouštějí dovnitř v podstatě neustále a nikoliv po skupinkách. Kvůli lávkám na začátku trasy a průchodem staveništěm Správa Pražského hradu nedoporučuje návštěvu těm lidem, kteří se hůře pohybují, nebo třeba maminkám s kočárky.

Trasa prohlídky vede jednosměrně od Klárova až po Brusnici, ostatní přístupové cesty jsou uzavřené. Vstup je zdarma a vzhledem k tomu, že se nedostanete přímo do areálu Hradu, minete tak i bezpečnostní kontroly, což je příjemný bonus.

Jelení příkop s říčkou Brusnicí nebyl původně ničím jiným než obranným prvkem Hradu. Až císař Rudolf II. zde začal chovat vysokou zvěř, podle níž dostal později příkop své jméno a která tu byla chována až do 18. století. Za první republiky pak zde byl ještě prezidentem T. G. Masarykem zbudován medvědinec pro medvědy, které dostal darem od legionářů z Ruska. Medvědárium však nesloužilo příliš dlouho, jen zhruba do 50. let minulého století.  

Součástí příkopu je i Masarykova vyhlídka, vybudovaná v roce 1924. Ta je dílem slavného architekta Jože Plečnika, který má na svědomí hned několik úprav na Pražském hradě. Vyhlídka, která byla opravena v 90. letech, nabízí krásný a hlavně neobvyklý pohled na Hrad, Petřín, Loretu i sídlo ministerstva zahraničí v Černínském paláci.

Už za Marie Terezie byl celý příkop, který má výměru 8 hektarů, předělen valem a vznikla tak horní a dolní část příkopu a také základ pro dnešní Prašný most. Až v roce 2002 byl valem proražen 84 metrů dlouhý cihlový tunel podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Celá přírodní rokle byla od 20. let nepřístupná, to se změnilo až s příchodem Václava Havla. Ten areál, po rekultivaci jeho horní části, na které se mimo jiné podílel i architekt Petr Hlaváček, opět otevřel veřejnosti.

Od roku 2017 je Jelení příkop uzavřen z důvodu rekonstrukcí, které probíhají v obou jeho částech. Suma oprav by se měla podle odhadů pohybovat okolo 60 milionů korun. Původně měly práce trvat deset měsíců, ale opravy se, zdá se, protáhly, což je terčem kritiky široké veřejnosti. 

Podle posledních informací by měla být horní část areálu, poškozená sesuvem půdy, zpřístupněna již v létě 2020 a to včetně vstupu do tunelu. Spodní část příkopu by se měla otevření dočkat až o další dva roky později.