Jak na focení produktů II. - svítím, svítíš, svítíme

21.01.2023

Marná sláva, světlo je pro fotku to nejklíčovější. Což ovšem neznamená, že musíte honem běžet a koupit nejdražší světelný zdroj, který uvidíte 😁 Na pár řádcích vám tady zmíním pár možností svícení, které mohou přijít vhod.

Pokud se vám čekat nechce, budete muset sáhnout po jiném zdroji světla. Což ještě pořád nemusí znamenat, že byste museli kupovat profesionální techniku. Já už jsem svoje fotky svítila běžnou baterkou, mobilem nebo svíčkou. Tady už světlu můžete částečně poručit - můžete světelný zdroj umístit k produktu pod různým úhlem a v různé vzdálenosti, čímž budete měnit jeho tvrdost, množství a vytvářet různé stíny. Jediné, co se vám může ovlivňovat hůř, je barva světla - svit svíčky bude prostě vždycky žlutý, mobil spíš do modra.. Tvrdost světla (tedy to, jak moc ostré budete mít na fotce stíny) můžete měnit jednak vzdáleností světla od produktu, nebo také tím, že světlo od něčeho odrazíte (namíříte světlo na bílou zeď, odkud se odrazí zpátky na produkt, nebo třeba na odraznou desku, pokud máte). Intenzitu světla můžete zmírnit tím, že ho rozptýlíte - opět k tomu existují profesionální nástroje, ale i zde si můžete vystačit s tím, co najdete doma. Já jsem změkčovala a vytvářela světelné efekty například tím, že jsem fotila přes čtvrtku papíru (světlo je měkčí, míň intenzivní), místo různých profi tunýlků jsem použila ruličku od toaleťáku, nebo jsem fotila přes PET lahev a cedník...

Poslední, a v tomhle ohledu asi nejvíc profi volbou (proto jí uvádím až na konci), je světelný box / stan. Možná jste o něm už slyšeli, nebo nějaký viděli. Pro ty, co vůbec netuší, o co se jedná - světelný stan (někdy také foto box, světelný box) je v podstatě taková skládací krabice různé velikosti s bílými stěnami. Jednu stranu má volnou, aby bylo odkud předmět vyfotit, nebo má minimálně v jedné stěně otvor na objektiv. Stany už buďto mají vestavěné světlo, nebo do nich svítíte světlem externím. Bílé stěny pak světlo rovnoměrně rozptýlý dovnitř celého boxu. A k čemu, že je to dobré? No pokud potřebujete vyfotit předmět tak, aby nevrhal žádné stíny a zároveň se na něm neodráželo nic z okolí, tak tohle je to pravé ořechové. Většinou se využívá k focení produktů na e-shopy - schválně se podívejte, jak jsou focené např. šperky 😉 ale o obtížně fotografovatelných předmětech bude řeč až dál.

Co mi ale na závěr svícení přijde důležité říct je, že NEEXISTUJE JEDEN SPRÁVNÝ STYL SVÍCENÍ. Tak, jako každému člověk sluší jiný styl a úhel svícení, tak to samé platí i u produktu, případně závisí i od účelu, pro který daný produkt fotíte. Zkoušejte proto při focení různé světelné scénáře. Nachystejte si svůj zvolený předmět, tak jak ho chcete mít na fotce ztvárněný, vyberte si úhel focení a pak jen měňte směr a intenzitu světla. Vznikne vám tak neuvěřitelné množství různých fotek, s rozdílnou atmosférou, byť úhel focení a layout fotky zůstává stejný. V počítači pak můžete vybrat ty fotky, u kterých se vám světlo zdá pro produkt nejlichotivější. Jako bonus zjistíte, jak které světlo "kreslí", a pro příště už třeba budete tušit, co by mohlo fungovat lépe, a čemu se raději vyvarovat.

Tak, nasvíceno máme. Zdálo by se, že máme hotovo. Jako u všeho ale můžou přijít háčky a překážky. Nějaké z nich vám sepíšu v dalším článku. Snad vám ušetří pár šedivých vlasů 😊 a pokud si chcete pročíst první část textu o produktovém focení, najdete ho tady.

Nejlevnějším světelným zdrojem je - chvilka napětí - slunce 😊 stačí vaše produkty umístit k oknu, nebo ven, a můžete fotit. Samozřejmě to má i své nevýhody. Někdy je sluneční světlo příliš tvrdé a hází ostré stíny (pravé poledne za bezmračného počasí), někdy svítí málo nebo vůbec (tradiční zimní dny, kdy je naprosto zataženo). Jeho nevýhodou je tak to, že pokud neumíte poručit větru dešti, budete se muset přizpůsobit, nebo počkat na lepší podmínky.

Pokud už vlastníte nějaké profi světlo, a nechce se vám zrovna hrát se světlem mobilu a cedníkem, tak máte volbu jasnou. Ať už se jedná o trvalé světlo (např. LED) nebo záblesky, určitě vám dobře poslouží - byť např. u záblesků už musíte vědět, co děláte. Práce se záblesky už vyžaduje nějakou tu zkušenost s nastavením síly záblesku nebo se synchronizací s foťákem. Tahle světla navíc můžete doplnit různými difuzéry, komínky a voštinami, které vám světlo zjemňují, tvarují nebo směrují. Takové investice je ale dobré promyslet tak, aby vám všechno tohle vybavení jen pak zbytečně neleželo roky ve skříni.