Empírová perla

13.04.2021

Nevím, jak vám, ale mně, když se řekne "empír", tak si představím najednou dost odlehčenou (hlavně váhově) módu dam, a jako druhou věc, zámek Kačina.

Tenhle článek sem na blog přidávám po poměrně dlouhé době, navíc je ještě z mé loňské návštěvy zámku. Přeci jen mi nepřišlo moc vhodné (spíš tak trošku provokativní) dávat sem nějaké tipy na návštěvu čehokoliv, když koronavirové doporučení je ideálně neopouštět obývák 🙂 nicméně, snad se blýská aspoň na trošku lepší časy, a plánovat výlety do budoucna zatím zakázané není.. Tak třeba až budete plánovat výletit za x dalších měsíců, Kačina může být, jak se říká, "to pravé ořechové".

Antikou inspirovaný zámek nacházející se kousek od Kutné Hory si nechal vystavět rod Chotků mez roky 1806 a 1824. Jan Rudolf Chotek, který stavbu zadal, se však jeho dokončení ani nedožil, zemřel rok před finalizací celého zámku, přičemž kaple zůstala nedostavěna dodnes. Radost by neměl asi ani z toho, že zámek obývali Chotkové jen do roku 1911, kdy vymřeli takzvaně po meči - tedy zemřel poslední mužský potomek rodu. Sňatkem pak přešlo panství do vlastnictví rodu Thun Hohenstein. Nicméně Quido Thun Hohenstein se zadlužil, a mezi válkami před dluhy prchnul do Itálie a jakožto italskému občanovi mu byl v roce 1945 zámek zkonfiskován.

Aktuálně v zámku sídlí Muzeum českého venkova, areál tak náleží Národnímu zemědělskému muzeu. Kromě jeho sbírek se můžete podívat do Chotkovské knihovny čítající na 40,000 svazků, divadla, kaple, lékárny či skleníku v rozsáhlém anglickém parku. Národní kulturní památkou se pak objekt stal až v roce 2001.

Během návštěvy si nenechte ujít některou z komentovaných prohlídek, díky zachovalým deníkům zámeckého panstva se dozvíte mnoho zajímavých postřehů o tom, jak se na zámku žilo. Zámek například nebyl příliš vytápěný, a tak na něj některé dámy odmítaly v zimě jezdit. Představte si lehoučké empírové splývavé šaty alá "antika" a tu zimu, a neustálé nachlazení máte na světě. 

Tajemstvím není ani to, že kvůli stavbě zámku musela být přeložena silnice vedoucí přes tehdejší polnosti. Pokud se vám bude zdát, že cesta na Kačinu se poněkud zvláštně kroutí, je to právě kvůli této úpravě. No a proč vlastně zámek nese tento zajímavý název? Osada, která se zde totiž před zbudováním areálu nacházela, se nazývala Kačín.