Štencův dům
Anebo raději Opero? Jak je libo 🙂 oba názvy aktuálně patří budově v Salvátorské ulici na Starém městě. Já jsem tuhle nádhernou budovu objevila při práci a pak se do ní ještě několikrát vrátila, a to i s projektem Open House.
Ti z vás, kteří využívají coworkové služby, budou Štencův dům znát nejspíše jako Opero, podle společnosti, která zde nyní sídlí. Jinak ale nese stavba jméno svého majitele, Jana Štence. Ten si ji nechal postavit Otakarem Novotným (žákem Jana Kotěry, který ho doporučil i přesto, že mu bylo teprve 29 let) mezi lety 1910-11 jako grafické a tiskařské studio. I právě díky tomu má dnes budova tak honosně vysokou hlavní místnost.
Ve své době to byl nejmodernější tiskařský dům v Rakousku-Uhersko a tomu odpovídala i povaha budovy samotné, která je nádherně geometricky vyvedená z holých cihel a inspiruje se holandským stylem architektury. Zajímavé je i to, kde budova stojí. Podle adresy jste možná už správně umístili Štencův dům do židovské čtvrti. Po takzvané Pražské asanaci, kdy se část ghetta zbourala, zůstalo množství nevyužitých parcel, a jednu z nich si vyhlédl i pan Štenc pro svůj nový projekt.
Štencův dům byl poté, co přešel do správy podniku Knihtisk a Tiskárny, navrácen zpět dědicům po roce 1989. Hned poté proběhla rekonstrukce vnitrobloku. Ta kompletní následovala, včetně zbourání příček a dostaveb z předešlých let, až v roce 2016, kdy si objekt pronajala právě společnost Opero. A jak teď interiéry vypadají? Jako na začátku 20. století 🙂 posuďte sami na mých fotkách, zajděte se sem podívat na nějakou akci nebo Open House Praha, pronajměte si tady místo na práci, anebo se podívejte na video Adama Gebriana ze série Překvapivé stavby.